Pruszków - moje miasto i ogród działkowy
Pruszków - moje miasto i ogród działkowy
Kalendarz uprawy i pielęgnacji

Ogrodowe porady




Ogrodowe porady sprowadzają się do materiałów, w formie plakatów, przesłanych kilka lat temu do ogrodów przez PZD. W internecie jest wiele porad na każdy temat, więc zamieszczanie ich tu sprowadzałoby się do ich powielania. W kalendarzu upraw i pielęgnacji odnośniki przy poszczególnych miesiącach prowadzą do stron PZD, gdzie sa zamieszczane bieżąco również inne porady dotyczące pielęgnacji ogrodów.

 Kalendarz upraw      Cięcie drzew i krzewów     Ochrona roślin     Co i jak Kompostować    

Kalendarz upraw i pielęgnacji

Porady ogrodnicze na marzec  

Gdy tylko można wejść na działkę zaczynamy przegląd drzew i krzewów. Usuwamy wszystkie połamane i uszkodzone przez wiatr i śnieg gałęzie, a także pozostałe na drzewach martwe owoce tzw. mumie. Przycinamy posadzone jesienią drzewka i krzewy owocowe w celu uzyskania prawidłowego kształtu. W starych krzewach owocowych usuwamy pędy chore, uszkodzone, leżące na ziemi, a także wycinamy najstarsze i słabe pędy w krzewach bardzo zagęszczonych.Gdy tylko można wejść na działkę zaczynamy przegląd drzew i krzewów. Usuwamy wszystkie połamane i uszkodzone przez wiatr i śnieg gałęzie, a także pozostałe na drzewach martwe owoce tzw. mumie. Przycinamy posadzone jesienią drzewka i krzewy owocowe w celu uzyskania prawidłowego kształtu. W starych krzewach owocowych usuwamy pędy chore, uszkodzone, leżące na ziemi, a także wycinamy najstarsze i słabe pędy w krzewach bardzo zagęszczonych.
Czytaj więcej.

Porady ogrodnicze na kwiecień  

ZłotlinPogoda sprzyja przebywaniu na działce i wiosennym porządkom. Odkrywamy rośliny, usuwamy uschnięte, zeszłoroczne pędy i liście bylin, przycinamy gałęzie. Podczas tych prac gromadzimy dużo odpadków organicznych, które warto kompostować (pamiętajmy o zakazie ich spalania – w większości gmin naruszenie go skutkuje grzywną!). Na działce nic nie powinno się zmarnować. Również odpadki kuchenne nadają się do kompostowania. Nowoczesne termokompostowniki i stymulatory procesu kompostowania umożliwiają uzyskanie wartościowego nawozu już w 4 miesiące! 
Czytaj więcej


Porady ogrodnicze na maj

Azalie Maj to czas intensywnej pracy na działce – w tym miesiącu m.in. sadzimy rozsadę ziół i warzyw, siejemy nasiona gatunków użytkowych i ozdobnych, walczymy ze szkodnikami, a także sadzimy nowe okazy drzewek, krzewów i bylin. Systematycznie kosimy trawnik i przycinamy żywopłoty. Pamiętajmy, że w walce ze szkodnikami można wykorzystać wyciągi i gnojówki z roślin, np. z pokrzywy, rumianku pospolitego, a nawet rabarbaru. Maj to czas intensywnej pracy na działce – w tym miesiącu m.in. sadzimy rozsadę ziół i warzyw, siejemy nasiona gatunków użytkowych i ozdobnych, walczymy ze szkodnikami, a także sadzimy nowe okazy drzewek, krzewów i bylin. Systematycznie kosimy trawnik i przycinamy żywopłoty. Pamiętajmy, że w walce ze szkodnikami można wykorzystać wyciągi i gnojówki z roślin, np. z pokrzywy, rumianku pospolitego, a nawet rabarbaru.
 Czytaj więcej

Porady ogrodnicze na czerwiec

Kalina Czerwiec to czas bujnego wzrostu roślin, zbiorów pierwszych owoców i warzyw. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że nie można zapominać o podlewaniu; aby ograniczyć parowanie wody z podłoża na grządkach z warzywami i rabatach dobrze jest je zaściółkować. Podczas prac ogrodniczych (cięcia, pielenia, koszenia) pamiętajmy o kompostowaniu resztek roślinnych. Kompost to najbardziej wartościowy, ekologiczny nawóz organiczny. Przy zwalczaniu szkodników i chorób roślin w pierwszym rzędzie sięgajmy po preparaty ekologiczne. Czerwiec to czas bujnego wzrostu roślin, zbiorów pierwszych owoców i warzyw. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że nie można zapominać o podlewaniu; aby ograniczyć parowanie wody z podłoża na grządkach z warzywami i rabatach dobrze jest je zaściółkować. Podczas prac ogrodniczych (cięcia, pielenia, koszenia) pamiętajmy o kompostowaniu resztek roślinnych. Kompost to najbardziej wartościowy, ekologiczny nawóz organiczny. Przy zwalczaniu szkodników i chorób roślin w pierwszym rzędzie sięgajmy po preparaty ekologiczne.
Czytaj więcej

Porady ogrodnicze na lipiec

Róże Lipiec to gorący miesiąc, w którym trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Tylko do połowy miesiąca można nawozić preparatami zawierającymi azot. Jest dużo pracy w sadzie (m.in. zbieranie owoców, przycinanie czereśni i wiśni, formowanie koron) i w warzywniku (przerzedzanie, odchwaszczanie, wysiewanie roślin na poplon). W tym okresie trzeba też uważnie obserwować rośliny pod kątem chorób i szkodników. Zbyt mocno rozrośnięte kępy bylin można rozsadzić, a na rabatach w pustych miejscach wysiewać nasiona roślin dwuletnich
  Czytaj więcej

Porady ogrodnicze na sierpień

Hortensja, floks, rudbekia Lato w pełni. Na naszych działkach dojrzewają owoce i warzywa. Warto z nich korzystać na bieżąco, a nadwyżki przetwarzać. W sierpniowym wydaniu miesięcznika „Mój Ogródek” (cena tylko 2,49 zł!) można znaleźć m.in. łatwe przepisy na smaczne i orzeźwiające koktajle owocowe oraz odchudzające sałatki warzywne. Ponownie modne staje się przetwarzanie warzyw i owoców według sprawdzonych domowych receptur.
 Czytaj więcej

Porady ogrodnicze na wrzesień

KrwawnicaWrzesień to czas na początek jesiennych porządków, czas ostatniego nawożenia, zbiorów i pierwszych przygotowań do zimy. W tym okresie sadzimy rośliny cebulowe, drzewa i krzewy ozdobne, a także gatunki owocowe. Czyścimy, impregnujemy i chowamy meble ogrodowe oraz dokonujemy przeglądu narzędzi. 
 Czytaj więcej

Porady ogrodnicze na październik

Hortensja Październik to miesiąc w którym działkowcy mają do wykonania w swoich ogrodach bardzo wiele prac  takich jak np. wykopanie warzyw korzeniowych, posadzenie drzew i krzewów, wykopanie cebul, bulw i kłączy gatunków niezimujących w gruncie, zabezpieczenie drzew owocowych przed szkodnikami. Jest to też czas ostatnich zbiorów późnych odmian jabłek, gruszek i śliwek.

 Czytaj więcej


Porady ogrodnicze na listopad

Pogoda sprzyja jesiennym pracom na działce. Warto wykorzystać ten czas na modernizację działkowych nasadzeń. Drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe można sadzić aż do zamarznięcia gleby. Dużo uwagi poświęcamy teraz pracom porządkowym związanym z przygotowaniem ogrodu do zimy. Oznacza to m.in. wygrabienie grządek z resztek roślin (źródło chorób w nowym sezonie), zastosowanie nawozów organicznych (najlepszy i najtańszy jest kompost!) i mineralnych, przekopanie gleby, okrycie roślin. Więcej praktycznych rad na temat ogrodowych prac, modernizacji nasadzeń, aranżacji działki można znaleźć w miesięczniku „Działkowiec”.
Czytaj więcej.

Powrót do strony głównej

  Moje miasto i ogród działkowy - Pruszków,  stanowi trzecią część mojej witryny będącej przyczynkiem do zachowania od zapomnienia dostępnej wiedzy o naszych małych Ojczyznach.        
   Witryna stanowi mój emerycki dorobek, w tym zakresie i obejmuje:
   1. Moje strony rodzinne - Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia.
   2. Moją  familię - Sabakowie i spokrewnione rodziny.
   3. Moje miasto zamieszkania - Pruszków - moje miasto i ogród działkowy   

  Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały dotyczące strony najlepiej przesyłać bezpośrednio na: mój adres.